Drewniane schody to niezwykle estetyczny element aranżacji wnętrza, który jednocześnie cechuje się ogromną wytrzymałością. Nic więc dziwnego, że od stuleci są stosowane we wnętrzach o różnym stylu.

Obecnie do ich tworzenia wykorzystuje się nowe technologie, które pozwalają na wykonanie schodów w różnorodnym stylu. Docenia się je za uniwersalność, naturalność materiałów, a także nieprzemijającą estetykę. Wiele osób obawia się jednak wysokiego kosztu ich wykonania. Ile kosztują drewniane schody?

Ile kosztują schody drewniane do domu?

W przypadku schodów drewnianych cena uzależniona jest od wielu czynników. Ma na nią wpływ gatunek drewna, typ konstrukcji – samonośne czy na beton – oraz indywidualny projekt.

Jeśli chodzi o gatunki rodzime, za najlepszą opcję uważa się schody wykonane z dębu. Drewno to cechuje się bowiem doskonałą wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia, obciążenia czy wilgoć. Swoimi właściwościami przewyższa pozostałe polskie gatunki, zbliżając się do jakości oferowanej przez egzotyczne odmiany – jest jednak od niego o wiele tańsze. Ile kosztują schody drewniane z dębu?

Schody dębowe – cena za stopień

Cena schodów drewnianych samonośnych z dębu plasuje się najczęściej w przedziale od 7 do 10 tysięcy złotych. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na nałożenie drewna na beton, obniżymy tę cenę nawet do 2,5-5 tysięcy złotych.

W zależności od tego, czy będą to schody policzkowe, wspornikowe, zabiegowe, czy dywanowe, a także wielkości stopni czy długości schodów drewnianych, cena za dębowy stopień może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Skomplikowanie konstrukcji, jej indywidualny projekt i renoma fachowca odpowiedzialnego za montaż również mają wpływ na powyższą kwotę.

Ile kosztują stopnie drewniane na schody? Zaoszczędzić pomogą inne gatunki drewna

Wiele osób, które pytają, ile kosztują drewniane schody dobrej jakości, jest zdziwionych odpowiedzią. Warto jednak pamiętać, że oszczędność w tym przypadku ma przełożenie na ich żywotność, wytrzymałość, estetykę, a także komfort użytkowania.

Przykładowo, jednymi z najtańszych opcji są schody sosnowe – jednak ich niska twardość wiąże się z szybkim ścieraniem się stopni, a niekiedy nawet pękaniem. W niektórych przypadkach niższy koszt związany z wyborem tańszego gatunku drewna powoduje także konieczność częstszej konserwacji.

Jeżeli jednak to, ile kosztują schody dębowe, wydaje nam się wygórowaną kwotą, z powodzeniem możemy postawić na schody bukowe, klonowe czy jesionowe, które – mimo przystępniejszej kwoty – wciąż cechują się bardzo dobrymi właściwościami.

Schody drewniane – cena prac konserwacyjnych i renowacyjnych

Im wytrzymalsze, odporniejsze i twardsze drewno, tym niższa częstotliwość wykonywania konserwacji. W zależności od poziomu zużycia stopni wykonuje się takie prace, jak cyklinowanie, wypełnianie ubytków, polerowanie, a także lakierowanie. Jakość użytych do tego celu akcesoriów i produktów oraz robocizna wpływają na cenę, która może wynosić od 100 do kilkuset złotych za stopień.

To od nas zależy, czy zdecydujemy się na większą inwestycję przy zakupie i wykonaniu schodów, czy też na wyższe koszty utrzymania ich w odpowiednim stanie w czasie eksploatacji.

Ile kosztują drewniane schody? Kiedy zdecydować się na konstrukcje samonośne, a kiedy betonowe?

W przypadku schodów drewnianych cena za stopień będzie różnić się w zależności od tego, czy mówimy o konstrukcji samonośnej, czy betonowej, na którą nakładane są elementy z drewna. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety w konkretnych okolicznościach.

O ile schody na beton cechują się niższym kosztem wykonania, a jednocześnie wykazują się większą żywotnością, wymagają dużej ilości przestrzeni oraz stanowią dość spore obciążenie. Samonośne z kolei można wykonać znacznie szybciej – również na mniejszych metrażach – jednak wyższym kosztem.

Cena schodów drewnianych – czy warto na nie postawić?

Choć cena schodów drewnianych może wydawać się dość spora, warto spojrzeć na nią w kontekście wieloletniej żywotności konstrukcji oraz jej nieprzemijającej estetyki. To właśnie między innymi z tych powodów wciąż cieszą się ogromną popularnością. Oprócz tego warto wspomnieć, że świetnie wpasowują się w różne style aranżacyjne, pięknie łączą się z wieloma materiałami we wnętrzu, są uniwersalne i – co ważne dla wielu – naturalne.

Wiele osób obawia się w kontekście schodów drewnianych skrzypienia. Należy jednak podkreślić, że istnieją sposoby na ich wyciszenie, a co więcej – już sama dobra jakość usług montażowych powinna zapobiec wspomnianym problemowi.